Wordpress kustomizácia s TDS

Šortkódy a script kiddie legacy

Pri správe a vedení webov, zvlášť v e-commerce sa stane, že príde klient so špecifickou požiadavkou. Moje zadanie z modrého neba bolo jedného dňa implementovať do WooCommerce možnosť požičiavať historické kostýmy z aktuálnej ponuky. And here’s how I went about it in a nick of time.

Zadanie: Zobraziť pri vybranom produkte na správnom mieste krátky text.

Riešenie:
Veľmi dlho sa v prostredí WP azda na všetkých úrovniach využíva možnosť používania tzv. skrátených kódov. Jedná sa vlastne o mini pluginy, ktoré dokážeme zaradiť priamo do tela článku alebo stránky. Predstavujú teda ideálny nástroj pre dopĺňanie funkcií, ktoré či už WP editor, alebo nový Guttenberg štandardne neposkytujú.

Ako na to rýchlo a skromne


Existuje obrovské množstvo modulových riešení, ale pre vypísanie štandardného, repetitívneho textu nám postačí vlastný hardcoded shortcode. Obzvlášť pokiaľ potrebujeme narýchlo obslúžiť len asi tucet produktov.

Množstvo informácií, ktoré by človek potreboval skladovať v mozgu aby zvládal sociálne siete, reklamy, grafiku, niekoľko jazykov, štylistiku a trochu fištrónu pre písanie oficiálne znejúcich suchopárnych textov je obrovské. Za seba môžem povedať, že takmer každý deň zisťujem, čo všetko ešte neviem. Odvetvie je obrovské a má mnoho temných zákutí. Našťastie máme pre rýchle zorientovanie sa k dispozícii Google a chuť aj schopnosť správne sa pýtať.

Hneď prvá odpoveď nás zavedie na stránky s príznačným pomenovaním WP Beginner, kde nám celú problematiku šortkódov naservírujú na zlatom podnose. Ak vás to zaujíma hlbšie, odporúčam študovať 🙂

// názov funkcie, ktorú náš šortkód spustí 
function demo_shortcode() {
 
// Príkazy, ktoré sa majú vykonať 
$pozdrav = 'Dobrý deň :)';
 
// Výsledok, ktorý sa zobrazí na front-ende
return $pozdrav;
}
// ešte pridať nášho drobčeka do zoznamu platných skratiek
add_shortcode('pozdrav', 'demo_shortcode');

Apsolútny základ a kostra každého šorkódu, štruktúra inšpirovaná a originál na WPB shortcode guide.

Tento úryvok je vlastne všetko čo potrebujeme, aby sme do niekoľkých minút na našich stránkach sprístupnili novú funkciu. Popravde mi zabralo viac času napísať tento článok, ako plošne rozšíriť možnosti webu. Môj šortkód:

// názov funkcie, ktorú náš šortkód spustí
function tds_rent_specifications() { 
 
// Text, ktorý chceme zobraziť v HTML, zabalené v CSS parent div
$message = "<div class='rental'><h4 '>Základné podmienky požičiavania kostýmov</h4>
<ul>
<li>Zapožičanie kostýmu je podmienené zložením vratnej zálohy.</li>
<li>Klient kostýmy neupravuje, neperie, ani ich nevyužíva mimo účel určenia.</li>
</ul>
<a href='#' target='_blank'>Celé znenie výpožičných podmienok</a></div>"; 
 
// vypísanie výsledku
return $message;
} 
// ešte registrovať k funkciám
add_shortcode('pozicovna', 'tds_rent_specifications'); 

Celý tento cirkus je možný vďaka úžasnému pluginu Code Snippets, pomocou ktorého môžete registrovať funkcie priamo z pohodlia WP admin panelu bez vstupu na server a editovania príslušných súborov funkcií. Veľmi elegantné IMHO.

kto vyzerá obrazovka pluginu Code snippets

Potom stačí už len na správnom mieste zaradiť volací znak našej skratky

Et voliá:

Robím to narýchlo, tak mi tam ušiel jeden riadok v zozname nedopísaný 😀

Nasledujú oslavné ódy na admina a ďakovné vegánske bukréty. Alebo aj nie. Môže byť, že si to nikto ani nevšimne. Taková pitomost 😀 Ale práve z takových pitomostí sa včera skladala správa shellu a dnes skladá net a teda aj svet.

Tento krátky príspevok by azda mohol slúžiť ako návod, ale tých je všade plno. Berte ho skôr ako zamyslenie a pripomenutie, že sme vlastne všetci a všetky script kiddies a na jednoduché problémy treba vrámci možností hľadať jednoduché záplaty. Doba je rýchla a zodpovedné, robustné, dokonalé riešenie vám skrátka málokto zaplatí.

– IJK