Nahliadnutie za oponu digitálnej koláže

Metóda tvorby za použitia lepenia, koláž, sprevádza ľudstvo už nejaký ten piatok. Stretol sa s ňou takmer každý, kto videl ortodoxnú ikonu alebo barokový oltár. Ale ako veľkú novinku ju u širokej verejnosti začiatkom 20. storočia preslávili až Picaso a Braque. Odporúčam si to pozrieť v knihách o umení. Občas sa tam človek stratí a ani si nevšimne, že sa z manipulácie originálu a montáže stali jedny z najbežnejších mediálne komunikačných prostriedkov okolo nás.

Pri výbere titulky pre vstupnú stránku o.z. Naša Vlna sme hľadali vyjadrenie hlavnej myšlienky v skratke. Naša vlna sa zaoberá návratom slovenskej ovčej vlny na domáci trh. Long story short, akurát sa mi na HDD povaľovali dve náhodné fotografie, ktoré by inak čakal kôš a defragmentácia disku. Jedna je z vlaku cestou Slovenskom a druhá náhodný večerný off shoot z fotolovu na sovy.

Titulný obrázok pre o.z. Naša Vlna

A tak sa na družstevnom poli pod Tatrami objavilo stádo oviec z tristo kilometrov vzdialeného Stropkova. Z hľadiska náročnosti sa jedná o veľmi základné vymazanie pozadia a prispôsobenie zrnitosti. Farba diktovaná celkovým feelom webu, pre ktorý je výsledný produkt určený celú vec len zjednodušuje.

Čo tým chcem povedať je, že občas stojí za to otočiť sa za náhodnými zábermi a držať si na disku archív a v hlave kartotéku. Človek nikdy nevie, kedy sa mu úplne technicky, kompozične aj farebne nevydarená fotografia môže zísť. A zároveň je často veľmi otázne, nakoľko je prezentovaná vec skutočne reálna. Respektíve, aké percento reality je v podávanej informácii zachované.
Wellcome to the čaro of collage and retouching.

– IJK