Cover image k článku o skicovaní

Digitálne doodles na kolene

Žijeme v uponáhľanej dobe a tá si žiada najmä v oblasti kreatívnych remesiel pružné reakcie. Veď všetci koniec koncov pomáhame marketérom aby zákazníci chceli viac a chceli to rýchlejšie. V dnešnom krátkom intre do skicovania nápadov, ktoré môžu potom pokračovať na storyboard, ku grafikovi alebo priamo do živej verzie, ak máte odvahu, si ukážeme ako dostať eskymácku reklamu na frontpage s použitím open source softvéru a mobilu. Digitálne doodles, alebo digitálne náčrtky môžu hýbať aj vašim svetom 🙂

Dnes ráno mi napadlo, že konečne nadišiel čas venovať sa poriadne tejto stránke, pretože odkedy som po úplnom vyhorení znova na voľnej nohe, nebolo kvôli rôznym malým a väčším projektom akosi času nazvyš. To, že majú nakoniec dve tretiny klientov problémy s platením ma v tak krásne ráno priviedlo k zámeru venovať trochu času svojej digitálnej sel-fcare.

Reklamné adages, alebo …viete ako sa hovorí…

Predávať Eskymákom chladničky je obmenou staršej, predchladničkovej formy, predávať obyvateľom polárnych oblastí ľad. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ s ľadom to už dnes zaváňa obvinením z etnickej stereotypizácie, chladnička je aj za polárnym kruhom vynikajúcim pomocníkom. Zvyšky od obeda si možno dať aj večer bez toho, aby zmrzli na kosť. Fľaša minerálky Evian nepraská a aj desiatka pivo si udrží ideálnu teplotu siedmeho schodu napriek tomu, že v iglú pivnice nemajú.

Otvoriť reklamnú stránku spôsobom ako predať Inuitovi chladničku mi teda prišlo ako jednoduchý, albeit možno trochu lacný trik. Každopádne je to bod, kedy začína myseľ, napumpovaná rannou kávou, kresliť z vnútornej strany lebky na steny obrazce, vzory, celé filmy a romány v reťaziach koncentrovaných myšlienok. Ale ako beží deň, myseľ sa upokojí. Tam sú slogany a animácie najroztodivnejších storyboardov. Ostáva destilované zadanie. Riešenie musí byť rýchle a ľahko stráviteľné. A keď má človek ešte kolegov, musí ho aj vedieť podať a predať.

Finály na kolene za tri koruny päťdesiat

Nápad by bol. Teraz to chce papier, nula trojku centropenku, trochu zručnosti v kreslení, alebo skicu z Googlu okopírovanú na monitore a mobil. Do koktejlu primiešame ešte GIMP a rozvrhnutie v Inkscape a darebáctvo sa podarilo.

Osobne používam vygúglené skice prenesené na papier dosť často. Pri návrhu projektu to enormne šetrí čas a v podstate sa jedná o starý trik odkresľovania z časopisov. Výhodou je, že pri jednoduchých kompozíciách sa dá vidieť fyzický výsledok koláže už za pár minút.

Cez mobil do programu na grafické úpravy je to otázkou niekoľkých minút. Samozrejme by sa už teraz dalo začať čarovať ale dnes potrebujeme len vytiahnuť čiary a odstrániť pozadie. Ja používam takmer na všetku prácu vo farebnom priestore RGB voľne dostupný program GIMP. Môžete stiahnuť tu. V podstate slúži ako plnohodnotná náhrada Photoshopu. Ak ale pracujete so sadzbou a produkciou pre tlač treba si dávať pozor na farebný priestor výsledných prác. GIMP zatiaľ nepodporuje CMYK. Ale ľahká pomoc zdarma je úžasný nástroj, ktorý zvládne aj túto drobnosť je Krita.

Kompozícia, vektorové kresby, nekonečné plátno, odľahčené CPU a hlavne zdarma. To je Inkscape ( stránka programu) a možno sa mu budem v nejakom seriáli venovať poriadnejšie. Využívam ho takmer všade. Veľmi univerzálny a intuitívny nástroj pre prácu s vektorovou grafikou, textom, sadzbou a podobne. Zatiaľ nám stačí vytiahnuť z fotky vektorový obrys, s ktorým sa môžeme dosýta vyhrať a pokračovať tam, kde sa to už na papieri nedá. Posunúť čiarku, pridať inú. Veľká výhoda je, že nás už nelimituje pôvodné rozlíšenie súboru. Ja napríklad prehadzujem grafiku z programu do programu cez screenshoty výberu obrazovky. Ale to môže ostať medzi nami 😉

Vhodnú kompozíciu zvolíme priebežne od oka a do obrysy vyplníme. Procesor vášho počítača sa poďakuje, lebo už nepracuje s rastrovou grafikou ale SVG rovnicami v pár kilobajtoch.

Ak nemáme copywritera doplníme si slogan po vlastnej osi a dúfame, že nie je príliš ťažkopádny.

A v dobrej tradícii digitálnych rebelov, rebeliek a renegátov grafiky zavesíme buď do pracovného priestoru skupiny, alebo, ak nás nemá kto zastaviť, rovno na web. A sme hotoví. Nie však fyzicky či psychicky. Celý proces nezaberie ani štvrť hodiny a máme na stole pracovný návrh, do ktorého potom môžu kolegovia ďobkať ako rybky Gupky do kŕmnej vločky.

– IJK